Зараз в ефірі:

Україна у жалобі: День пам'яті жертв голодоморів

26.11.2022
Україна у жалобі: День пам'яті жертв голодоморів

26 листопада День пам'яті жертв голодоморів першої половини XX століття в Україні.

Українці згадують своїх співвітчизників, які стали безвинними жертвами страшного злочину — Голодомору. О 16:00 годині пам'ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду, вшановують хвилиною мовчання. На центральних площах міст, біля пам'ятників жертвам Голодомору, в храмах, в Залі пам'яті Національного музею Меморіал жертв Голодомору у Києві запалають пам’ятні свічки. Відбудеться традиційна акція Свічка у вікні, під час якої до вшанування загиблих співвітчизників може долучитися кожен, запалюючи свічку на своєму підвіконні.

Цю традицію започаткував американський історик, професор Києво-Могилянської академії, дослідник голодомору Джеймс Мейсзавдяки дослідженням якого світ дізнався про Голодомор в Україні.

У минулому столітті українці пережили 3 голоди: 1921-1923, 1932-1933 і 1946-1947 років. Наймасштабніший із них був у 1932-1933 роках, який у 2006 році Верховна Рада України визнала геноцидом українського народу. У 2010 році Апеляційний суд Києва довів геноцидний характер Голодомору і намір Сталіна і його соратників знищити частину української нації. Термін "геноцид" — "народовбивство" — ввів у 1944 році польський юрист Рафаель Лемкін. А у 1953 році він публічно назвав "винищення української нації класичним прикладом геноциду".

Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їхнє фізичне знищення. Протягом 1932-1933 років в Україні вимирали цілі села, родини, живі і ненароджені. Половина загиблих — діти та підлітки. Голодомор забрав життя орієнтовно 1,5 мільйона дітей віком до 10 років. На жаль, страшні обставини злочину та свідома заборона ведення статистики смертності унеможливлюють встановлення точної кількості жертв. За офіційно визнаними даними, голодом було закатовано щонайменше 3,9 мільйона українців.

Попри намагання тоталітарного радянського режиму дезінформувати світ і вбити в людській пам’яті жахливі спогади, правда про Голодомор стала надбанням світової громадськості.

Нині Голодомор 1932-1933 визнали геноцидом українців вже 17 держав до 2022 року і 5 після. Днями парламент Ірландії, Румунії та Молдови визнали Голодомор злочином проти людства та українського народу. Ще вісім країн засудили Голодомор як акт винищення людства або вшанували пам'ять мільйонів знищених голодом українців. Слова "геноцид" наразі немає в документах ООН, ЮНЕСКО і ПАРЄ, присвячених Голодомору. У резолюції Європарламенту від 2008 року Голодомор назвали "жахливим злочином проти народу України та людства". росія заперечує, що голодомор був геноцидом. Вона визнала, що причиною голоду була насильницька колективізація, але від нього постраждали багато регіонів СРСР.

Визнання Голодомору геноцидом державами світу залишається ключовим завданням України. Увесь світ має розуміти, що росія була і залишається злочинцем, для якого геноцид — прийнятний інструмент для досягнення власних цілей. Сьогодні своїми діями в Україні та світі росія продовжує геноцид, і не лише проти українців. Шантаж усього світу продовольчою кризою, спокуса влаштувати голодомор у країнах Африки шляхом блокади експорту українського зерна, — такою є політика путінського злочинного режиму. Тому Україна та весь вільний світ мають докласти усі зусилля, аби цей та інші злочини проти людяності, вчинені кремлівськими диктаторами, більше ніколи не повторилися.

Вічна пам'ять безневинним жертвам Голодомору — геноциду, вчиненого комуністичним тоталітарним режимом проти українського народу.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток